1-2 listopada na Cmentarzu Centralnym: Kwesta i Drzewka Pamięci

Bodaj pierwszy raz od 5 lat mieliśmy tak mokry 1. listopada. Przez prawie cały dzień, z niewielkimi przerwami, z całkowicie zachmurzonego nieba siąpił deszcz. Nieprzyjemna aura niewątpliwie wpłynęła na frekwencję odwiedzin Cmentarza Centralnego i tym samym, tak mniemam, na wielkość wsparcia kwest odbywających na terenie nekropolii. Choć przyznać muszę, iż z roku na rok ludzie mają coraz większą świadomość potrzeby zbierania funduszy na renowację zabytkowych nagrobków i hojnie wspierają kwestę Stowarzyszenia na rzecz Cmentarza Centralnego. Jej wynik będzie zapewne znany za niedługi czas, o czym poinformuję na Cmentarologu.

Tradycyjnie w drugi dzień listopada, w Zaduszki, na Cmentarzu Centralnym sadzone były Drzewka Pamięci. To inicjatywa stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość, która ma na celu uchronienie w świadomości społecznej pamięci o postaciach ważnych dla powojennego Szczecina – artystach, naukowcach, duchownych i społecznikach, których groby znajdują się poza szczecińskimi cmentarzami. W tym roku, w pobliżu Kwatery Zasłużonych, posadzono dwa drzewka, poświęcone kolejno:

• prof. Zbigniewowi Pilawskiemu (1922-1987) – organizatorowi i kierownikowi Kliniki Ginekologii Operacyjnej, wieloletniemu dyrektorowi Instytutu Położnictwa i Ginekologii
• Edmundowi Waydzie (1915-2010) – śpiewakowi, aktorowi, reżyserowi, dyrektorowi Państwowej Operetki w Szczecinie

Łącznie takich symbolicznych grobów jest ‘już’ 18. Nie bez znaczenia jest to, jaki gatunek drzewek jest zasadzany. To dęby, które od wieków symbolizowały wszak nieśmiertelność.

 1. Drzewko pamięci dla prof. Zbigniewa Pilawskiego

 2. Drzewko pamięci dla Edmunda Waydy

One thought on “1-2 listopada na Cmentarzu Centralnym: Kwesta i Drzewka Pamięci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *