„11/111” – akcja przeciw wandalizmowi na Cmentarzu Centralnym

Przez 11 dni (1 – 11 grudnia b.r.) szczecińskie grupy, stowarzyszenia i instytucje edukowały i przekonywały do właściwych zachowań na Cmentarzu Centralnym. Akcja nosząca nazwę „11/111” nawiązującą do 111 rocznicy ukończenia prac budowlanych na szczecińskiej nekropolii realizowana była w ramach Projektu Wandalovego skierowanego przeciw wandalizmowi w przestrzeni publicznej.

Cmentarne wandalizmy

„11/111” nie jest pierwszą inicjatywą mającą zwrócić uwagę na problem dewastacji na Cmentarzu Centralnym. W zeszłym roku w ramach Projektu Wandalovego w około 20 miejscach na trasie Traktu Historycznego rozmieszczono plakietki z napisem „Dzieło wandala”. Tym sposobem oznaczono zniszczone tablice informacyjne, wywrócone pomniki nagrobne czy nagrobki pozbawione cennych detali rzeźbiarskich. To widoczne gołym okiem i skandaliczne dewastacje zabytkowej przestrzeni.

Poprzez kampanię „11/111” kontynuowano omawianie problemu wandalizmu na szczecińskiej nekropolii, jednakże tym razem skupiono się na rzeczach, które częstokroć są mało zauważalne i rzadko nagłaśniane. „Miękkie” wandalizmy to zmora przestrzeni publicznej, nie tylko tej cmentarnej, a wszystko przez brak wiedzy, empatii, lenistwo…(niech każdy zadecyduje co tak naprawdę jest tego przyczyną…)

Kampania odbywała się w przestrzeni publicznej i wirtualnej przybierając formę satyryczną, lecz z przesłaniem całkowicie poważnych i mającym uzmysłowić skalę problemu. Jej efekty publikowane były m.in na facebooku (klik)

11 grzechów wandalowych

 1. Solenie nagrobków

Z problemem rozsypywania soli wokół nagrobków boryka się niejeden cmentarz. Sól używana do usunięcia chwastów zabija przy okazji wszystko wokół – wsiąka w glebę, przemieszcza się z nią docierając do korzeni drzew i krzewów i powoduje ich obumieranie.

Rozwiązaniem jest środek chwastobójczy. Twórcy kampanii instruują jak walczyć z chwastami nie niszcząc jednocześnie cmentarnej flory.

kampania 11-111, solenie

 

 

 

 

Klip przygotowany przez Instytut Rocka:

 1. Wyrzucanie śmieci na dzikich wysypiskach

 

 1. Wieszanie brudnych szmat na drzewach i krzewach

Filmik przygotowany przez Grupę Improwizacyjną „Pod Pretekstem”:

 1. Wkładanie brudnych, mokrych szmat do dziupli drzew

 1. Wieszanie plastikowych butelek na drzewach i krzewach

Filmik przygotowany przez Grupę Taneczną „Bach”:

 1. Wieszanie reklamówek na drzewach
 1. Upiększanie starymi, sztucznymi kwiatami cudzych nagrobków

         
          Rysunek satyryczny przygotowany przez Stowarzyszenie „Twój Pomysł”

 1. Zostawianie na trawnikach i w krzakach butelek i puszek

  Rysunek satyryczny przygotowany przez Stowarzyszenie „Twój Pomysł”
 1. Nadużywanie komunikacji samochodowej na terenie Cmentarza

Do poczytania: klik

         

        Rysunek satyryczny przygotowany przez Stowarzyszenie „Twój Pomysł”

 1. Podlewanie drzew kwasami i benzyną

         
          Rysunek satyryczny przygotowany przez Stowarzyszenie „Twój Pomysł”

 1. Mocowanie na drzewach ogłoszeń za pomocą gwoździ lub pinesek

 

W kampanii wzięli udział: Stowarzyszenie „Twój Pomysł”, Domek Grabarza/Klub Storrady, Projekt Wandalovy, Bach! Grupa Taneczna, SENS Stowarzyszenie Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina, Miejska Biblioteka Publiczna, Instytut Rocka, Lepszy Szczecin, Nieformalna grupa artystyczna „Nowy Akord”, Grupa Improwizacyjna „Pod Pretekstem”, Kazimierz Domozych

Powyższe prace zostały opublikowane za zgodą twórców akcji „11/111”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *