Bo cmentarze to księga historii, czyli wywiad w „Panoramie 7”

7.11.2013 r. w lokalnej gazecie „Panorama 7” (dwutygodnik spółdzielni Dąb) ukazał się wywiad z moją osobą. Zachęcam do lektury.
(oryginalny rozmiar: klik)

Niestety nie otrzymałam wcześniej tekstu do korekty i pojawiły się w nim dziennikarskie błędy i przekręcenia. Te najbardziej mnie rażące, dla czystego sumienia, chciałabym tu sprostować: 

1. Nie ma Wydziału Turystyki i Rekreacji. Jest kierunek o nazwie turystyka i rekreacja na Wydziale Nauk o Ziemi.

2. We wspomnianym tytule mojej jednej z dwóch prac magisterskich powinna być data 1945 r. (a nie 1975). Pracę o takim tytule obroniłam na kierunku historia (a nie na turystyce i rekreacji)

3. Zdanie „Szczecin […] składał się z wielu rozrzuconych, odległych dzielnic, a wokół nich były wioski i osady, a każda z nich miała co najmniej 2 miejsca pochówków, zwykle ewangelików i katolików” – Dziennikarz przekręcił moje słowa i dodał bzdurną informację.

Wokół Szczecina było kilkadziesiąt osad, wiosek, które od XIX w. zaczęto przyłączać do miasta. Ogólnie przyjąć można, iż w każdej z owych wiosek znajdowały się 2 cmentarze: przy kościele i na obrzeżach. Ale zawsze były to cmentarze ewangelickie ! Po przyłączeniu tych wiosek (np. Osów, Turzyn, Niebuszewo, Grabowo, całe Prawobrzeże etc.) do Szczecina, biorąc pod uwagę obecne granice administracyjne miasta, możemy mówić, iż na jego obszarze funkcjonowało w ciągu ostatnich kilku wieków co najmniej 90 cmentarzy.

4. W zdaniu „Myślę, że dziś możemy mówić o około 30 czynnych i nieczynnych cmentarzach„. Chodziło mi konkretnie o te cmentarze, na których widoczne są nagrobki.

5. Nie wiem co dziennikarz miał na myśli, pisząc, iż cmentarz przy ul. Ostrowskiej chronią tylko tabliczki. Ja takich słów nie użyłam.

6. W akapicie o cmentarzu przy ul. Smutnej: cmentarz zamknięto w latach 20-tych ubiegłego wieku (a nie w latach 30-tych ubiegłego tysiąclecia ! – pan dziennikarz chyba nie odróżnia wieku/stulecia od tysiąclecia)
———————————–
A tutaj wywiad ze mną w Kurierze Szczecińskim z zeszłego roku.

2 thoughts on “Bo cmentarze to księga historii, czyli wywiad w „Panoramie 7”

  1. WŁAŚNIE PRZECZYTAŁEM TEN WYWIAD W PANORAMIE 7 – MIESZKAM W KLĘSKOWIE- I DOSTRZEGŁEM DOKŁADNIE TE SAME BŁĘDY… 40% SZKODY, 60% POŻYTKU, ALE JAK KOGOKOLWIEK TA TEMATYKA ZAINTERESUJE, TO MIMO USTEREK, ARTYKUŁ I TAK SPEŁNI SWE ZADANIE. A SWOJĄ DROGĄ, TO MOŻE BY WZNOWIĆ TĘ BROSZURĘ MICHAŁA REMBASA O CMENTARZACH?, WARTO BY BYŁO…
    MICHAŁ H.

    m.hanc@bg.szczecin.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *