Bogdan Frankiewicz – memento mori i Drzewko Pamięci

10 lat temu, 2 lipca 2003 r., zmarł Bogdan Frankiewicz – historyk, archiwista, autor publikacji „Szczecińskie cmentarze”.

 

Urodził się 3.08.1923 r. w Poznaniu, gdzie ukończył filologię romańską na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Poznańskiego. W 1952 r. związał się zawodowo z Archiwum Państwowym w Szczecinie, gdzie pracował przez czterdzieści lat. W 1967 roku uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych. Zajmował się głównie historią Pomorza Zachodniego (dzieje szlachcianki Sydonii von Borck, wojny napoleońskie na Pomorzu, zbrodnie hitlerowskie i praca przymusowa na ziemi szczecińskiej). Aktywnie udzielał się w różnych stowarzyszeniach (Stowarzyszeniu Archiwistów Polskich, Szczecińskim Towarzystwie Kultury, Towarzystwie Przyjaciół Szczecina, szczecińskim oddziale Polskiego Towarzystwa Historycznego). Odznaczony został m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, złotą odznaką „Gryfa Pomorskiego”, medalem „Za zasługi dla archiwistyki” oraz Nagrodą im. prof. Henryka Lesińskiego za upowszechnianie wiedzy historycznej.

 

Przez kilkanaście lat zbierał materiały do książki o szczecińskich cmentarzach, będącą pierwszą publikacją na lokalnym rynku o tej tematyce (klik – recenzja książki). Zmarł tuż przed jej premierą. Pochowany został w grobowcu rodzinnym na cmentarzu w Poznaniu-Junikowie.

Nie miałam okazji poznać Go osobiście, niestety. Podziękowałabym mu wówczas za tą książkę, która to w znaczny sposób przyczyniła się do ‚odkrycia’ w sobie pasji do tematyki cmentarnej.

 
mapka z zaznaczonym miejscem
posadzenia Drzewka Pamięci
dla Bogdana Frankiewicza

Choć spoczął z dala od ukochanego Szczecina na Cmentarzu Centralnym znaleźć można tabliczkę z jego personaliami. To dzięki Stowarzyszeniu Czas Przestrzeń Tożsamość, które zainicjowało sadzenie Drzewek Pamięci, mających na celu upamiętnienie postaci ważnych dla powojennego Szczecina, których groby znajdują się poza szczecińskimi cmentarzami.

Drzewko dla dr Bogdana Frankiewicza zostało posadzone w 2007 r. za kwaterą 44 E (patrz mapka obok)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *