Cmentarz Centralny na pocztówce z 1904 r.

Widziałam dotychczas kilkanaście przedwojennych pocztówek przedstawiających kaplicę główną Cmentarza Centralnego. Fotografowano ją często, z różnych perspektyw i w różnym okresie czasu, co najłatwiej rozpoznać po wysokości drzew. Lecz ta pocztówka, która pojawiła się na niemieckim serwisie aukcyjnym niezwykle przykuła moją uwagę. Dlaczego?

Obraz sprzed ponad stu lat

Pocztówka z 1904 r. z widokiem na kaplicę główną Cmentarza Centralnego

Na pocztówce widnieje data 8.04.1904 r. To niespełna trzy lata po oficjalnym otwarciu cmentarza (zobacz kalendarium). Zdjęcie zostało wykonane od południowej strony basenu w kierunku północno-wschodniej części nekropolii. Na pierwszym planie widzimy wybudowaną kaplicę główną oraz znajdujący się przed nią w zagłębieniu basen z wodą (jeszcze bez fontanny). Teren wokół niego został już częściowo zagospodarowany: od kaplicy prowadzą doń szerokie kamienne schody, naprzeciw których znajdowała się rabata z różami. Zbocza po obu stronach schodów ozdobione zostały nasadzeniami z kształcie girland. Nie widać jeszcze świerków, które dopiero zaczynały rosnąć.

To samo ujęcie kaplicy z 1904 r. i po 110 latach

Obok kaplicy rozciąga się pusta jeszcze przestrzeń z ledwo widocznymi nasadzeniami. Daleko w tle widać zaś … bramę główną cmentarza. Z tej perspektywy ciężko osądzić, czy jej budowa jest ukończona (budowę bramy ukończono w 1904 r., jako ostatnie powstało wschodnie skrzydło, które na pocztówce jest niewidoczne). Współcześnie ta część cmentarza jest zajęta przez groby i przede wszystkim zadrzewiona, m.in. platanami, które wyznaczają aleję prowadzącą od bramy do kaplicy.

Najlepiej obrazuje to zdjęcie zrobione z tego samego miejsca, co zdjęcie przedwojenne. Przyjrzyjcie się jak zmieniła się ta część nekropolii 🙂

Wiadomość sprzed ponad stu lat


Pocztówka została wysłana 8 kwietnia 1904 r. z Grünhof (obecnie to część dzielnicy Niebuszewo) do Kamenz w niemieckiej Saksonii. Jej odbiorca, pan Wittke, stacjonował tam w 178 pułku piechoty (13 Saksoński).

Treść pocztówki:

Żołnierz W. Wittke
13. Pułk piechoty numer 178, 2 kompania
Kamenz (Saksonia)

Drogi Panie Wittke

W imieniu wszystkich przekazuję Panu nasze serdeczne podziękowania za piękne widokówki. Wysyłam Panu tą pocztówkę na pamiątkę miejsca spoczynku Pana kochanej mamy

Z serdecznymi pozdrowieniami z rodzinnego miasta

Pani H. Lindemann

[p.s.] Pozdrów swoją Gertrude

One thought on “Cmentarz Centralny na pocztówce z 1904 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *