Cmentarz Centralny na prywatnych fotografiach z lat 50-tych

Cmentarz Centralny, Ogród Umarłych, dzieło architektury krajobrazu. Naloty alianckie zabrały cząstkę jego duszy. Odzyskał ją (częściowo) dopiero po wielu latach. Powojenny obraz cmentarza, ze spaloną bramą czy podniszczoną kaplicą modernistyczną, utrwalany był na zdjęciach robionych przez polskich osadników. Cofnijmy się zatem w czasie do lat 50-tych…

1. Brama główna cmentarza pozbawiona była dachu, szczytów i części sklepień. Jej odbudowa rozpoczęła się dopiero w 1959 r.

Zniszczona brama główna (widok od strony cmentarza) w 1 poł. lat 50-tych. Zdjęcie z albumu śp. Pana Wojciecha Bojarskiego
Grupa studentów Szkoły Inżynierskiej (Politechniki Szczecińskiej) na tle zniszczonej bramy. Zdjęcie wykonano prawdopodobnie wiosną 1953 r. (źródło: http://absolwenci56.szczecin.pl/)

 

 

 

 

 

 

 

 


 

2. Kaplica główna nie doznała większego uszczerbku, jednakże aż do lat 80-tych nie była użytkowana, przez co narażona była na dewastację.

Kaplica główna w 1 poł. lat 50-tych. Zdjęcie z albumu śp. Pana Wojciecha Bojarskiego
Grupa studentów Szkoły Inżynierskiej (Politechniki Szczecińskiej) na tle kaplicy; na drugim planie – studentki Pomorskiej Akademii Medycznej. Zdjęcie wykonano prawdopodobnie wiosną 1953 r. (źródło: http://absolwenci56.szczecin.pl/)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dziękuję serdecznie autorom strony http://absolwenci56.szczecin.pl/ (absolwentom Politechniki Szczecińskiej) oraz śp. Panu Wojciechowi Bojarskiemu za udostępnienie powyższych zdjęć.


Zwracam się z prośbą do osób, które w rodzinnym albumie posiadają fotografie, na których choćby na drugim planie widoczny jest któryś ze szczecińskich cmentarzy. Stwórzmy razem powojenną galerię.
Zdjęcia można przysyłać na: cmentarolog@gmail.com (najlepiej z opisem, który umieszczę pod fotografią wraz z imiennym podziękowaniem).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *