Cmentarz Zachodni oficjalnie otwarty i poświęcony (zdjęcia, video)

29 maja 2013 r. – ten dzień możemy uznać za początek funkcjonowania nowego szczecińskiego cmentarza komunalnego, nazwanego Cmentarzem Zachodnim, a zlokalizowanego przy ul. Bronowickiej.

 

Tegoż dnia o godz. 14.00 rozpoczęła się oficjalna uroczystość jego poświęcenia..

Na początku zgromadzonych przywitał wiceprezydent Szczecina Mariusz Kądziołka. Po nim głos zabrał dyrektor Zakładu Usług Komunalnych Andrzej Sumisławski, opowiadając pokrótce o rzeczonej inwestycji.

Po tym wprowadzeniu rozpoczęła się przy krzyżu ceremonia poświęcenia cmentarza. Uroczystości przewodził metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, a uczestniczyli w niej także kapłani innych wyznań: polskokatolickiego, ewangelicko-luterańskiego, prawosławnego, zielonoświątkowego i grekokatolickiego. Po kilkuminutowej modlitwie każdy z przedstawicieli kościelnych dokonał poświęcenia nekropolii. Na tym zakończyła się oficjalna część uroczystości.

Duchowni wraz z przedstawicielami ZUK-u i Urzędu Miasta przespacerowali się alejkami nowego cmentarza rozmawiając o szczegółach inwestycji: ilości miejsc pod różne rodzaje pochówków, planowanej w kolejnym etapie budowie kaplicy pogrzebowej.

Kilka informacji o otwartej części cmentarza:

– teren ma 17 ha (docelowo będzie miał ok. 60 ha, co uczyni ten cmentarz drugim pod względem wielkości w Szczecinie)
– w kolumbariach i ziemnych kwaterach urnowych jest obecnie miejsce na ok. 12,4 tys. pochówków urnowych; w pozostałych kwaterach jest miejsce na ok. 12,5 tys. grobów ziemnych
– przy wjeździe znajduje się parking na kilkaset aut
– na obecną infrastrukturę cmentarza składają się: kolumbaria, ziemne kwatery urnowe, alejki, ławeczki, oświetlenie, ujęcia wody, kosze na śmieci, stróżówka, ogrodzenie
– pierwsze pochówki planowane są w czerwcu

Więcej zdjęć: kliknij

Krótki filmik z uroczystości:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *