Cmentarz dla zwierząt w Szczecinie: 3-letnie odliczanie [aktualizacja]

Los zwierząt jest nierozerwalnie związany z losem człowieka. Traktujemy je jak pełnoprawnych członków rodziny, opiekując się nimi, aby towarzyszyły nam jak najdłużej. Gdy odchodzą, chcemy je godnie pożegnać i upamiętnić. Do tej pory oficjalnie nie było to możliwe. Cieszy zatem fakt, iż 19 sierpnia 2014 r. poczyniony został ważny krok w kierunku budowy w Szczecinie grzebowiska dla zwierząt domowych – podpisanie umowy dzierżawy terenu.

 

DROGA KU SZCZECIŃSKIEMU GRZEBOWISKU

„Tęczowa kraina” – taką idylliczną nazwę będzie nosiło szczecińskie grzebowisko dla zwierząt (tak poprawnie określane są miejsca pochówku zwierząt, w odróżnieniu od tradycyjnych cmentarzy przeznaczonych tylko na szczątki ludzkie). Minąć jednak musiało kilka lat nim włodarze miasta przekonali się do realizacji tej koncepcji.

Według obowiązujących przepisów sanitarnych nie można grzebać zwierząt w przypadkowych miejscach. Ich szczątki mają status surowca szczególnego ryzyka, stąd powinny być spalone (niczym odpady komunalne). Brzmi to bardzo bezdusznie. Sama od 17 lat opiekuję się żółwiczką stepową i jestem emocjonalnie z nią związana. Nie dziwię się zatem, iż powstały w Szczecinie nielegalne grzebowiska, m.in. w Puszczy Bukowej. Każdy właściciel zwierzaka winien mieć prawo zadecydować o pośmiertnym losie swojego pupila.

Mapa - tu powstanie szczecińskie grzebowisko dla zwierząt

Pierwsze wzmianki o utworzeniu w Szczecinie legalnego cmentarza dla zwierząt pojawiły się w prasie w 2011 r. W tym samym roku wytypowano teren przy ul. Bielańskiej oraz przeprowadzono badania hydrogeologiczne gruntu. W kolejnym roku Urząd Miasta ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu grzebowiska. Spośród ponad stu zgłoszeń wybrano pięć najlepszych projektów, przyznano nagrody finansowe i zorganizowano w Muzeum Narodowym wernisaż prac konkursowych. Wszystko to miało pomóc w sformułowaniu wytycznych do przetargu. Potem temat na jakiś czas ucichł.

W maju 2014 r. magistrat ogłosił w końcu przetarg na 30-letnią dzierżawę. Wygrała go szczecińska firma Medicclean, która to w przeciągu trzech lat ma zrealizować tą inwestycję. Jest jednak szansa, iż pierwsze pochówki będę mogły się odbyć już w 2015 r.


WYGLĄD I FUNKCJONOWANIE SZCZECIŃSKIEGO GRZEBOWISKA

Na terenie ok. 2 ha powstać mają kwatery grzebalne (dla pochówków indywidualnych, grupowych oraz dla zwierząt stróżujących), budynek gospodarczo-biurowy z pokojem pożegnań, alejki, obiekty małej architektury. Wygląd zwierzęTu powstanie szczecińskie grzebowisko dla zwierzątcych grobów zależeć już będzie od ich właścicieli. Teren grzebowiska ogrodzony zostanie 2-metrowym płotem, pojawią się nasadzenia, kwiaty, drzewka.

Jak będą kształtować się ceny? 

Cena pochówku będzie zależała od wielkości zwierzaka i naszych oczekiwań. Od 150 zł wzwyż za grób indywidualny, zaś 50 zł za pochówek w grobie zbiorowym. W cenę wliczone będą czynności pochówkowe, koszt miejsca, worek biodegradowalny, metalowa tabliczka na dużym kamieniu, który oznacza miejsce, ozdobny krzew oraz mała lampka solarowa.
Możliwe będzie także  spopielenie pupila, lecz koszt tej usługi będzie dwukrotnie większy niż pogrzebanie. Dodatkowo co dwa lata ma być pobierana tzw. opłata pielęgnacyjna (Dość często, biorąc pod uwagę, iż na cmentarzach dla ludzi opłatę za utrzymanie grobu uiszcza się co 20 lat).

A tak wyglądają wizualizacje grzebowiska zaprezentowane w listopadzie 2014 r. (własność firmy Medicclean)

Wizualizacje szczecińskiego grzebowiska (własność firmy Medicclean)  Wizualizacje szczecińskiego grzebowiska (własność firmy Medicclean) Wizualizacje szczecińskiego grzebowiska (własność firmy Medicclean)

 

 

 

 

 

 

 

W POLSCE I NA ŚWIECIE

Zakładanie grzebowisk nie jest nowym zjawiskiem. W Europie pierwszy oficjalny cmentarz dla zwierząt powstał w 1881 r. w Londynie. Pod Paryżem w miejscowości Asnieres do dziś (od 1899 r.) funkcjonuje psi cmentarz, który wpisano nawet na listę zabytków. Spoczywają na nim m.in. słynny bernardyn Barry czy znany z przedwojennych amerykańskich filmów owczarek niemiecki Rin Tin Tin. W innych krajach europejskich, a także i na kontynencie amerykańskim również znajdziemy wydzielone miejsce do pochówku domowego pupila.

Cmentarz dla zwierząt we francuskim Asnières

W Polsce legalnie działających grzebowisk dla zwierząt jest wciąż mało, zaledwie kilka (najstarsze z nich powstało w 1991 r. w miejscowości Konik Nowy pod Warszawą). W województwie zachodniopomorskim brak takiego miejsca. Dobrze zatem, że Szczecin wypełni tą lukę.

3 thoughts on “Cmentarz dla zwierząt w Szczecinie: 3-letnie odliczanie [aktualizacja]

  1. Bardzo dobry pomysł, takie cmentarze powinny powstać w każdym mieście powiatowym, a nie wyrzucanie martwego zwierzaka do śmietnika lub zakopywanie gdzie się da. Dla kochanego zwierzaka też się należy godziwy pochówek, przecież przebywał z nami przez cały swój żywot.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *