Helena Majdaniec

Szczecinianka. Jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek lat 60-tych znana z takich przebojów jak „Rudy Rydz” czy „Zakochani są wśród nas”. 18 stycznia mija kolejna rocznica jej śmierci.

KRÓLOWA TWISTA

majdaniecUrodziła się w 1941 roku na Wołyniu w prawosławnej rodzinie. W ramach akcji repatriacyjnej przybyła do Szczecina w 1945 roku wraz z rodzicami, bratem i siostrą. Tu ukończyła renomowane I Liceum Ogólnokształcące przy Alei Piastów 12 oraz Szkołę Muzyczną przy al. Wojska Polskiego 115 w Szczecinie w klasie fortepianu.I to w Szczecinie rozpoczęła się jej muzyczna kariera. W 1962 roku odbywał się tu Festiwal Młodych Talentów, a jednym z jego laureatów, obok Karin Stanek czy Czesława Niemena, została Helena Majdaniec. Ten sukces stał się dla artystki furtką do polskiej, a potem i europejskiej kariery. W 1968 roku wyjechała do Paryża, w którym to mieszkała przez kolejne prawie 30 lat. W 1991 r., po śmierci ojca, wróciła do Szczecina, do rodzinnego domu przy ul. Wielkopolskiej 29.

(Szczegółowy biogram klik)

W RODZINNYM GROBOWCU

mapa-majdaniecZmarła nagle 18 stycznia 2002 roku w swoim szczecińskim mieszkaniu. Miała 60 lat. Jak się dopiero później okazało chorowała od dłuższego czasu. Pogrzeb, w którym uczestniczyło ponad tysiąc osób (mieszkańcy Szczecina, przyjaciele z Polski i Francji, przedstawiciele władz miejskich) odbył się 24 stycznia i odprawiony został w obrządku prawosławnym.

Urnę z prochami artystki złożono w rodzinnym grobie na Cmentarzu Centralnym, w kwaterze 24A (patrz mapa obok). Spoczęła obok rodziców (Lidii i Filemona) oraz brata Włodzimierza.

 Nagrobek swą formą wyróżnia się pośród pozostałych. To dość pokaźny rodzinny grobowiec. Gdy pierwszy raz go zobaczyłam rzucił mi się w oczy prawosławny krzyż. (nie wiedziałam wcześniej, iż Helena Majdaniec pochodziła z prawosławnej rodziny). Na głowicy nagrobka umieszczone są inskrypcje. Najbardziej wyróżnione, bo znajdujące się pośrodku, jest imię artystki, z dopiskiem ‘królowa polskiego twista’ oraz zdjęciem z czasów młodości. Charakterystyczną formę ma nakrywa nagrobka – wygląda jak klawisze fortepianu, co wyraźnie nawiązuje do wykształcenia piosenkarki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *