Kwatera Pionierów dzień po dewastacji: trwają prace naprawcze

Od wczoraj szczecińskie media informują o bulwersującej sprawie dewastacji Kwatery Pionierów na Cmentarzu Centralnym. Prawdopodobnie w nocy z 23 na 24 października nieznani sprawcy urządzili libację w tym ważnym dla Szczecinian miejscu niszcząc przy tym ok. 50 granitowych krzyży.

Wstrząśnięta tą informacją poszłam na cmentarz by na własne oczy zobaczyć zniszczenia. Większość krzyży została ‘jedynie’ przewrócona i wymaga podniesienia oraz umocowania w ziemi. Kilka (9) jest jednak mocniej popękanych. Od rana pracownicy ZUK prowadzili prace naprawcze, tak by zdążyć przed 1 listopada. Gdy przyszłam wczesnym popołudniem zrobić zdjęcia Kwatery, puszek i butelek po alkoholu już nie było, panów od naprawy także, lecz część krzyży z odbudowanymi cokołami już stała.

Sprawę dewastacji bada policja i prokuratura. Ale czy przy braku monitoringu w obrębie Kwatery Pionierów uda się postawić sprawców przed obliczem Temidy ? Za znieważenie pomników grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności. Ale czy taka kara jest w stanie nauczyć bandytów szacunku do miejsc pamięci ? Polacy niszczą polskie groby…do czego to doszło.

Więcej zdjęć: Klik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *