Kwesta i Drzewka Pamięci na Cmentarzu Centralnym 2013 r.

1.11 – Jubileuszowa kwesta Stowarzyszenia na rzecz Cmentarza Centralnego

1 listopada już tradycyjnie na Cmentarzu Centralnym odbędzie się kilka kwest. Jedną z nich organizuje Stowarzyszenie na rzecz Cmentarza Centralnego przeznaczając zebrane środki na konserwację zabytkowych nagrobków. Będzie to jubileuszowa, bo 10-ta już kwesta.

W ubiegłym roku deszczowa pogoda odbiła się na ilości zebranych funduszy. Do puszek trafiło 5.534 zł, co wystarczyło ‘jedynie’ na wykonanie nowego nagrobka muzyka, założyciela Orkiestry Polskiego Radia w Szczecinie Władysława Górzyńskiego. Była to pierwsza taka sytuacja w ciągu tych kilku lat kwestowania, gdy zabrakło funduszy na konserwację wybranego nagrobka przedwojennego.

Nagrobek W. Górzyńskiego przed renowacją
Nowy nagrobek W. Górzyńskiego wykonany
ze środków zebranych podczas kwesty w 2012 r.

Mam nadzieję, że w tym roku zbierzemy większą sumę niż w ubiegłym. Planujemy, że przynajmniej połowę zebranych środków przeznaczy się na konserwację zabytkowych nagrobków niemieckich; jakich, jeszcze nie wiemy, bo będzie to zależeć od sumy, którą będziemy dysponować. Myślę, że będzie to któryś z małych nagrobków w lapidarium.. Dodam jeszcze, że koszty profesjonalnie prowadzonych prac konserwatorskich są pokaźne, a sytuację dodatkowo pogarsza fakt iż od czterech lat nie otrzymaliśmy żadnych dotacji na nagrobki – mówi prezes Stowarzyszenia, pan Maciej Słomiński.

Prócz zabytkowych nagrobków niemieckich co roku część funduszy przekazywana jest na odnowienie nagrobka zasłużonej dla szczecińskiej kultury postaci. Środki z tegorocznej kwesty przeznaczone zostaną na renowację symbolicznego nagrobka polskiego nauczyciela w międzywojennym Szczecinie, działacza szczecińskiej Polonii, Aleksandra Omieczyńskiego.

Tak wygląda obecnie (30.10.2013 r.) nagrobek

A. Omieczyńskiego w Kwaterze Zasłużonych

Aleksander Omieczyński – ur. 12.12.1909 r. w Trzcianej koło Sztumu, zm. 10.11.1941 r. w Szczecinie. 
Do Szczecina przyjechał w 1934 r., wcześniej pracując kilka lat w organizacjach polonijnych we Wrocławiu. Przejął po Maksymilianie Goliszu nauczanie w polskiej szkole i prowadzenie drużyny harcerskiej, a w 1935 r. założył gromadę zuchową „Wiewiórki”. Bardzo aktywnie uczestniczył w życiu Polonii – był sekretarzem Związku Polaków w Niemczech, dyrygentem chóru im. Chopina. 
Nie zrażając się coraz trudniejszą sytuacją polityczną, prowadził nie tylko lekcje dla dzieci, lecz także kursy języka polskiego dla dorosłych w Szczecinie i dla dzieci robotników rolnych w kilku powiatach pomorskich. To, że szkoła polska w Szczecinie działała do 1939 r., było jego ogromną zasługą. Przez cały czas był pod stałą obserwacją gestapo. 
W czerwcu 1939 r. został aresztowany i osadzony w więzieniu przy ul. Kaszubskiej pod zarzutem szpiegostwa i zdrady stanu. Powieszono go 10.11.1941 r. 
Jego symboliczny grób znajduje się w Kwaterze Zasłużonych


Informacje techniczne o kweście:

• Inicjatorem kwesty jest Stowarzyszenie na rzecz Cmentarza Centralnego; stoisko Stowarzyszenia znajdować się będzie w bramie głównej

• Godziny prowadzenia zbiórki: 10.00 – 17.00, głównie w rejonie pierwszej i drugiej bramy, kaplicy, Pomnika Braterstwa Broni.

• Wolontariusze wyposażeni będą w identyfikatory, transparenty oraz puszki opatrzone napisami

Ja oczywiście również będę kwestować. Po godzinie 14 będzie mnie można spotkać prawdopodobnie pod Pomnikiem Braterstwa Broni (czyli popularnymi grzebieniami).

2.11. – Drzewka Pamięci

Tradycyjnie w drugi dzień listopada na Cmentarzu Centralnym sadzone będą Drzewka Pamięci. To inicjatywa stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość mająca na celu upamiętnienie postaci ważnych dla powojennego Szczecina, których groby znajdują się poza szczecińskimi cmentarzami.

 

Uroczystość rozpocznie się o godz. 12.00 w kaplicy głównej. Po spotkaniu zasadzone zostaną dwa Drzewka Pamięci, poświęcone:

prof. Leonowi Babińskiemu (1891 – 1973) – prawnikowi, pierwszemu rektorowi Akademii Handlowej w Szczecinie, współtwórcy i pierwszemu prezesowi Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego

kpt. Kazimierzowi Bartoszyńskiemu (1903−1955) – oficerowi Marynarki Wojennej II Rzeczpospolitej, pionierowi gospodarki morskiej Pomorza Zachodniego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *