Kwesta na Cmentarzu Centralnym 2012 r. – ogłoszenie

Już za kilkanaście dni obchodzić będziemy dzień Wszystkich Świętych. Na większych polskich nekropoliach 1 listopada przeprowadzane będą zbiórki pieniędzy na konserwację zabytkowych nagrobków (tradycję kwestowania na cmentarzach zapoczątkował i rozwinął Jerzy Waldorff, chcąc ratować nagrobki na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie).
Również takowa kwesta, już po raz 9-ty, odbędzie się na Cmentarzu Centralnym.

Jak co roku fundusze ze szczecińskiej kwesty przeznaczone zostaną na konserwację poniemieckich nagrobków z początku XX w. oraz wybranego nagrobka zasłużonego Szczecinianina, tym razem – muzyka Władysława Górzyńskiego.

Władysław Górzyński (20.05.1887 r. – 3.05.1966 r.) – kompozytor, dyrygent, twórca muzyki popularnej. Kształcił się Krakowie, odbył studia dyrygenckie u Feliksa Nowowiejskiego. Naukę kontynuował za granicą – w Lipsku i Berlinie. Działał przez dłuższy czas w Niemczech, m.in. prowadził tam własną orkiestrę w lokalu w Berlinie. Ze względu na swe żydowskie pochodzenie podczas okupacji ukrywał się przed hitlerowcami. W czasie wojny stracił całą rodzinę – zmarła jego żona, zamordowani zostali trzej synowie. Po II wojnie światowej działał w Szczecinie – związał się z tutejszą rozgłośnią Polskiego Radia i został dyrygentem oraz dyrektorem orkiestry, którą zorganizował w 1946 r. Skomponował wiele piosenek o Szczecinie: „na Jasnych Błoniach”, „W naszym Szczecinie”, „Na szczecińskiej fali”, „Szczecinianka”, „Na wałach Chrobrego”. Był osobistością ogólnie znaną w mieście – słynne były koncerty jego orkiestry na ulicach i placach Szczecina. W 1955 r. orkiestra Górzyńskiego została rozwiązana, a on sam przeszedł na emeryturę. Zmarł w 1966 r. w Szczecinie, tutaj też został pochowany na Cmentarzu Centralnym, kw. 37b, rząd 20, grób 1.

Informacje techniczne o kweście:
• Inicjatorem kwesty jest Stowarzyszenie na rzecz Cmentarza Centralnego; stoisko Stowarzyszenia znajdować się będzie przy bramie głównej
• Godziny prowadzenia zbiórki: 10.00 – 17.00
• Wolontariusze wyposażeni będą w identyfikatory, transparenty oraz opatrzone napisami puszki [jak widać na zdjęciu z zeszłego roku 🙂 ] • Wolontariusze chętni do kwestowania proszeni są o kontakt z prezesem Maciejem Słomińskim – tel. 504 370 501 (kom.), 091 482 12 49 (dom), lub 091 433 61 67 (praca).

Ja oczywiście także będę kwestować, po raz już 5-ty 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *