Kwesta Stowarzyszenia na rzecz Cmentarza Centralnego 2015 r. – zapowiedź

kwesta-ikonaJak co roku 1 listopada na Cmentarzu Centralnym będzie można wesprzeć wybrane stowarzyszenia i organizacje.

Swoją kwestę już po raz 12-ty zorganizuje Stowarzyszenie na rzecz Cmentarza Centralnego, tradycyjnie przeznaczając zebrane fundusze na odnowienie wybranego, zaniedbanego nagrobka zasłużonego Szczecinianina.  


Jak wykorzystano środki z zeszłorocznej kwesty ?

Środki z zeszłorocznej zbiórki zostały przeznaczone na renowację symbolicznego nagrobka Maksymiliana Golisza, polskiego nauczyciela w międzywojennym Szczecinie, aresztowanego i skazanego na śmierci w 1943 r. Jego grób znajduje się w Kwaterze Zasłużonych na Cmentarzu Centralnym.

Jaki jest cel tegorocznej kwesty ?

W tym roku zebrane fundusze zostaną przeznaczone na odnowienie nagrobka Emanuela Messera – rysownika i malarza, autora m.in. charakterystycznej mozaiki na kinie Kosmos.

Emanuel Messer – malarz, karykaturzysta, urodził się 5.12.1914 Z w Pradze czeskiej. Zmarł 5 grudnia 1970 r. w Szczecinie. Zawodu uczył się w pracowni swojego ojca, Adolfa Messera, znanego malarza. Studia artystyczne ukończył w Pradze. W czasie wojny znalazł się w ZSRR, w Turkmenii, skąd przyjechał do Szczecina z żoną i dwójką dzieci. Zajmował się malarstwem, grafiką, projektował plakaty i reklamy. Był rysownikiem, satyrykiem, felietonistą. Działał w szczecińskim środowisku twórców kultury od pierwszych powojennych lat, współpracując ze wszystkimi ukazującymi się w Szczecinie pismami. Tworzył żartobliwe rysunki na tematy obyczajowe – jako jedyny tego typu satyryk w Szczecinie, a nawet jeden z nielicznych w kraju. Wraz ze Sławomirem Lewińskim był autorem mozaiki na elewacji kina „Kosmos”.  Już od połowy 1946 r. zaangażował się w działalność Związku Polskich Artystów Plastyków, którego był wieloletnim prezesem. Był bardzo barwną postacią Szczecina. Spoczął na kwaterze zasłużonych Cmentarza Centralnego w Szczecinie.
Jego grób jest obecnie bezimienny, ponieważ z płyty nagrobnej skradziony został metalowy ryngraf z nazwiskiem i datami życia.

 

 Informacje o kweście:Ja podczas kwesty

  • Inicjatorem kwesty jest Stowarzyszenie na rzecz Cmentarza Centralnego; stoisko Stowarzyszenia znajdować się będzie przy bramie głównej.
  • Godziny prowadzenia zbiórki: 10.00 – 17.00
  • Wolontariusze wyposażeni będą w identyfikatory, transparenty oraz opatrzone napisami puszki.

 

Zgodnie z tradycją również będę kwestować, już po raz ósmy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *