M. Słomiński – „Cmentarz Centralny w Szczecinie. Ogromny park pochował umarłych…”

Ze wstępu do publikacji: „Cmentarz Centralny należy do najpiękniejszych terenów zielonych Szczecina. Już w latach dwudziestych XX w. pokazywany był z dumą gościom odwiedzającym miasto. Na ogromnym obszarze o ciekawej, urozmaiconej rzeźbie urządzono jedyny w swoim rodzaju Ogród Umarłych, w którym ukształtowanie terenu, zieleń, architektura i plastyka nagrobna tworzyły wielkie dzieło sztuki”.

Okładka książki

 

Autor: Maciej Słomiński
Tytuł: Cmentarz Centralny w Szczecinie. Ogromny park pochował umarłych…

Wydawnictwo: Kadruk
Miejsce i rok wydania: Szczecin 2005 r.
Ilość stron: 286
Język: polski
Format: 30 x 21,5 cm
Oprawa: twarda
Cena: ok. 90 zł (?)

 

Pan Maciej Słomiński, historyk sztuki, prezes Stowarzyszenia na rzecz Cmentarza Centralnego, zna szczecińską nekropolię jako mało kto. Kilka lat temu pod jego redakcją ukazała się pierwsza kompleksowa monografia prezentująca historię i bogactwo przyrody Cmentarza Centralnego.

Publikacja podzielona jest zasadniczo na trzy części:

  1. Część historyczna – z podziałem na okres do 1945 roku oraz okres powojenny. Autorem tej części jest Maciej Słomiński. Przedstawia on z niezwykłą dokładnością genezę powstania nekropolii, jej niemiecką i polską historię, opisuje architekturę cmentarnego krajobrazu, budowle cmentarne, poniemieckie nagrobki oraz powojenne pomniki. Bardzo interesujący jest opis przedwojennej trasy zwiedzania, który niczym wehikuł czasu zabiera nas na wędrówkę po miejscu, które dziś wygląda już inaczej. Całość tekstu okraszona jest licznymi archiwalnymi zdjęciami oraz planami.
  2. Część biograficzna – autorem tej części jest Anna Bartczak, która przedstawiła 61 krótkich biogramów zasłużonych Szczecinian z okresu przed- i powojennego.
  3. Część przyrodnicza – o Cmentarzu Centralnym, jako niezwyklej cennej enklawie zieleni, pisała przyrodnik prof. Aleksandra Stachak. W tej części przedstawiona została charakterystyka drzew i krzewów wzbogacona licznymi zdjęciami.

Dodatkowo w publikacji znajduje się słowniczek pojęć z zakresu historii sztuki, aneks ze współczesnymi fotografiami oraz mapa cmentarza z propozycją trasy wycieczkowej.

Publikacja została wydana prawie 10 lat temu. Ilość zawartej w niej wiedzy jest wciąż imponująca. Cmentarz ‘żyje’ jednak dalej własnym życiem i przez ten czas zaszły nań różne zmiany: powiększenie powierzchni, renowacja wielu nagrobków czy utworzenie lapidarium (powstało ono dwa lata po ukazaniu się publikacji).

Nakład książki wyniósł jedynie 1000 egzemplarzy. Od dawna nie można jej kupić już w żadnej księgarni. Jednakże z informacji, którą otrzymałam od samego autora, czyli pana Macieja Słomińskiego, publikację można jeszcze nabyć w biurze Cmentarza Centralnego przy ul. Ku Słońcu 125a. (osobiście nie sprawdzałam, gdyż posiadam własny egzemplarz; jeśli ktoś będzie się dowiadywał proszę o informację przez zakładkę kontakt o stanie ilościowym oraz cenie).

M. Słomiński, Cmentarz Centralny w Szczecinie. Ogromny park pochował umarłych, Szczecin 2005      M. Słomiński, Cmentarz Centralny w Szczecinie. Ogromny park pochował umarłych, Szczecin 2005

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *