Nagrobek szczecińskiej rodziny Stedtnitz

artykul-stedtnitz
Artykuł o rodzinie Stedtnitzów w 4. numerze magazynu „Szczeciner”

Kilka miesięcy temu podążając śladem jednego z nazwisk spisanego z fragmentu poniemieckiego nagrobka nawiązałam korespondencję z Panem Andreasem. Z każdym kolejnym e-mailem dowiadywałam się coraz więcej o szczecińskiej rodzinie Stedtnitzów. O Marie i jej mężu Richardzie, który to prowadził własny sklep, o siódemce ich dzieci i smutnych wydarzeniach, które wstrząsnęły rodziną. Pan Andreas stał się pośrednikiem między mną, a swoją teściową, Panią Christel z domu Stedtnitz, wnuczką Richarda, która wciąż pamięta przedwojenny Szczecin. Bardzo wzruszyły ją wysłane przeze mnie zdjęcia rodzinnego domu i zachowanej części nagrobka jej dziadka.

Po kilkutygodniowej wymianie zdjęć oraz wiadomości zebrałam w całość przekazane mi informacje i napisałam artykuł, który został opublikowany w czwartym numerze magazynu „Szczeciner”. Skan artykułu przesłałam Panu Andreasowi i choć nie był on w stanie go zrozumieć wyraził podziękowanie za moje zaangażowanie i radość, którą sprawiłam Pani Christel.

Choć nie wszystkie tajemnice zostały rozwiązane, to cieszę się niezmiernie, że jeden z wielu przedwojennych nagrobnych kamieni zdradził nam swoją historię…

Gorąco zachęcam do sięgnięcia po „Szczecinera” i lekturę artykułu o nagrobku familii Stedtnitz.

(publikacja dostępna jest w wybranych szczecińskich księgarniach oraz bibliotekach miejskich)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *