Najstarszy zachowany nagrobek Cmentarza Centralnego

Czy spacerując po Cmentarzu Centralnym zastanawialiście się, który z nagrobków jest najstarszy? Który jest tym jednym z pierwszych ustawionych po otwarciu nekropolii?

IMG_9828Cmentarz oficjalnie został otwarty 6 grudnia 1901 r. Pierwsze kwatery grzebalne zorganizowano tuż za bramą główną, po lewej stronie Alei Platanowej (dziś kwatera nr 24)

Tam zatem należy szukać najstarszego zachowanego w oryginalnym miejscu nagrobka, pochodzącego z grudnia 1901 r.

Odnaleziono go kilka lat temu w kwaterze 24 A. Czarny, prostopadłościenny, na dwustopniowym cokole, wykonany z polerowanego granitu. Ustawiono go z brzegu kwatery, tak, że widać go z chodnika biegnącego wzdłuż Alei Platanowej. To rodzinny nagrobek. Inskrypcja w dolnej części cokołu informuje, iż upamiętnia on familię Gütschow. W grobie spoczęły 2 osoby: C.W. Gütschow (4.08.1836 – 27.12.Bez-25C2-25A0tytu-25C5-2582u1901) oraz jego małżonka Berta (1845 – 1922).

Z przedwojennych książek adresowych można się dowiedzieć, iż Carl Wilhelm Gütschow był kupcem/handlowcem (Kaufmann) i wraz z żoną mieszkał na II piętrze kamienicy przy Bugenhagenstrasse 19 (po wojnie ul. Księżnej Dobrosławy, obecnie ulica nie istnieje, a w jej miejscu stoi CH Galaxy). Po śmierci męża Berta mieszkała tam nadal. W książkach adresowych figuruje jako Gütschow Berta, z domu Pigard, wdowa po kupcu (Kaufmannswitwe).

To jedyny niemiecki nagrobek zachowany w tej najstarszej przedwojennej kwaterze. Tuż po wojnie została ona zajęta pod nowe, polskie pochówki.

Na koniec dwie istotne uwagi:

– nagrobki z polerowanego granitu (a o takim w tej notce mowa) mogły powstawać tylko w pierwszych latach funkcjonowania Cmentarza Centralnego. Dlaczego? Używania polerowanych materiałów takich jak granit czy marmur zabraniał regulamin wprowadzony w 1912 r. (zmodyfikowany w 1919 r.).

– w lapidarium na Cmentarzu Centralnym możecie trafić nagrobki sprzed 1901 r. lub wykonane z polerowanego materiału, a powstałe po wprowadzeniu regulaminu. W takiej sytuacji istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to nagrobek, który nie pochodzi oryginalnie z Cmentarza Centralnego, tylko trafił do lapidarium z innego miejsca w Szczecinie (np. został odnaleziony w parku, który przed wojną był cmentarzem).

2 thoughts on “Najstarszy zachowany nagrobek Cmentarza Centralnego

  1. Takie były wytyczne dyrektora cmentarza, który skrupulatnie dbał o jego estetykę i uważał, iż gładkie, lśniące powierzchnie polerowanych kamieni stanowią zbytni kontrast do naturalnego otoczenia, do tego czarny kolor zbyt kojarzy się ze śmiercią i działa przygnębiająco

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *