Porządkowanie starego cmentarza ewangelickiego w Podańsku i Kopicach z inicjatywy Stowarzyszenia „Biały Grosz”

Goleniowskie Stowarzyszenie Eksploracji Historycznej „Biały Grosz” ponownie wyruszyło w teren, aby porządkować zapomniane cmentarze ewangelickie. Tym razem członkowie stowarzyszenia zajęli się grobami w dwóch miejscowościach: Podańsku oraz Kopicach.

PODAŃSKO

XIX – wieczny cmentarz ewangelicki był mocno zarośnięty i zdewastowany przez wandali. Kilka tygodni przed wizytą członków Stowarzyszenia dwóch mieszkańców wsi wycięło wszystkie zarastające cmentarz krzaki. 7 maja rozpoczęły się prace ustawiania i oczyszczania nagrobków, w których uczestniczyli także mieszkańcy Podańska.  Pod ziemią znaleziono kilkadziesiąt nagrobków, w tym 6 żeliwnych krzyży, które po renowacji będą wcementowane na swoje pierwotne miejsce. W najbliższym czasie na terenie dawnego cmentarza stanie tablica informacyjna z rysem historycznym Podańska, którą sfinansuje Burmistrz Miasta i Gminy Goleniów .

 

KOPICE

Z inicjatywy „Białego grosza” powstało także lapidarium w miejscowości Kopice. Pierwotnie ocalałe nagrobki miały trafić do lapidarium w Stepnicy, jednakże mieszkańcy Kopic opowiedzieli się za pozostawieniem ich na pierwotnym miejscu. Dodatkowo na stary cmentarz w Kopicach zwieziono pomnik poległych mieszkańców wsi w I wojnie światowej.

 

Dziękuję Panu Wojciechowi Janda, prezesowi Stowarzyszenia Eksploracji Historycznej „Biały Grosz”, za zgodę na opublikowanie zdjęć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *