Porządkowanie starego cmentarza ewangelickiego w Podańsku i Kopicach z inicjatywy Stowarzyszenia „Biały Grosz”

podansko-lapidarium-bialy-grosz

Goleniowskie Stowarzyszenie Eksploracji Historycznej „Biały Grosz” ponownie wyruszyło w teren, aby porządkować zapomniane cmentarze ewangelickie. Tym razem członkowie stowarzyszenia zajęli się grobami w dwóch miejscowościach: Podańsku oraz Kopicach.

PODAŃSKO

XIX – wieczny cmentarz ewangelicki był mocno zarośnięty i zdewastowany przez wandali. Kilka tygodni przed wizytą członków Stowarzyszenia dwóch mieszkańców wsi wycięło wszystkie zarastające cmentarz krzaki. 7 maja rozpoczęły się prace ustawiania i oczyszczania nagrobków, w których uczestniczyli także mieszkańcy Podańska.  Pod ziemią znaleziono kilkadziesiąt nagrobków, w tym 6 żeliwnych krzyży, które po renowacji będą wcementowane na swoje pierwotne miejsce. W najbliższym czasie na terenie dawnego cmentarza stanie tablica informacyjna z rysem historycznym Podańska, którą sfinansuje Burmistrz Miasta i Gminy Goleniów .

 

KOPICE

Z inicjatywy „Białego grosza” powstało także lapidarium w miejscowości Kopice. Pierwotnie ocalałe nagrobki miały trafić do lapidarium w Stepnicy, jednakże mieszkańcy Kopic opowiedzieli się za pozostawieniem ich na pierwotnym miejscu. Dodatkowo na stary cmentarz w Kopicach zwieziono pomnik poległych mieszkańców wsi w I wojnie światowej.

 

Dziękuję Panu Wojciechowi Janda, prezesowi Stowarzyszenia Eksploracji Historycznej „Biały Grosz”, za zgodę na opublikowanie zdjęć.

Dodaj komentarz