Porządkowanie starego cmentarza ewangelickiego w Tarnówku z inicjatywy Stowarzyszenia „Biały Grosz”

Goleniowskie Stowarzyszenie Eksploracji Historycznej „Biały Grosz” zajęło się niedawno uporządkowaniem mocno zarośniętego dawnego cmentarza ewangelickiego we wsi Tarnówko. Poniżej prezentuję relację z tych prac, która pierwotnie ukazała się na stronie Stowarzyszenia

Prace związane z porządkowaniem podzieliliśmy na dwie części, ponieważ ilość krzewów i drzewek nie była możliwa do wycięcia w jeden dzień. Pierwszy raz stawiliśmy się na miejscu 11.04 2015 w sile 10 członków Stowarzyszenia. W tym dniu wycięliśmy około 70 % krzaków, co zajęło nam pełne 8 godzin intensywnej pracy. Swoimi działaniami wzbudziliśmy zainteresowanie mieszkańców, co zaowocowało rozmową z Panią Sołtys ( wybraną dwa dni wcześniej) Justyną Marciniak.

Z Panią Sołtys ustaliliśmy, iż za tydzień wspólnie z Nami będą również pomagać przy porządkowaniu cmentarza mieszkańcy wsi. W dniu 18.04.2015 o godzinie 9 rano pod cmentarzem czekała już spora grupa mieszkańców wraz z Panią Sołtys. Ilość chętnych do pomocy mieszkańców była dla Nas miłym zaskoczeniem. Z tak wielkim odzewem jeszcze nie spotkaliśmy się w żadnej z miejscowości, w których rewitalizowaliśmy cmentarze, co zasługuje na najwyższy szacunek i ukłon w stronę Pani Sołtys , że zdołała w tak krótkim czasie swojej kadencji zmobilizować tylu mieszkańców. W czasie przerw mieszkańcy serwowali przepyszne ciasto oraz kawę – za co bardzo dziękujemy.

Wspólnymi siłami dokończyliśmy sprzątanie cmentarza. Mieszkańcy wycięli i wynieśli z cmentarza wszystkie krzaki, drzewka i śmieci, a Nasze Stowrzyszenia zajęło się odszukiwaniem, oczyszczaniem i stawianiem ocalałych nagrobków, postumentów i krzyży. W trakcie prac poszukiwawczych udało się odnaleźć 40 sztuk całych nagrobków, krzyży i postumentów.  Zaskoczyła nas tak duża ilość, a zarazem ucieszyła, że nie wszystko na przestrzeni 70-ciu lat zostało zniszczone.

W najbliższych tygodniach na cmentarzu stanie tablica informacyjna, na której znajdzie się rys historyczny wsi, stare zdjęcia wraz z mapą z przed 1945 roku. Będzie to taka sama w wyglądzie tablica, jaką Nasze Stowarzyszenie postawiło w Świętoszewie. Chcielibyśmy żeby w każdej wsi naszego powiatu stanęły takie tablice, co na pewno podniosło by świadomość historyczną mieszkańców o swoim miejscu zamieszkania.

Podjęliśmy również próbę ratowania znajdującej się na terenie cmentarza ocalałej wieży kościoła. Zgłosiliśmy do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, fakt poważnych uszkodzeń dachu i prośbę o natychmiastową naprawę.  Po Naszej interwenci otrzymaliśmy odpowiedź, iż w najbliższych dniach w Tarnówku ma  zjawić się inspektor z WKZ, który oceni zniszczenia oraz wskaże Starostwu, co należy zrobić żeby zabezpieczyć wieżę. Najgorsze jest tylko to, iż Starosta nie musi wcale się na naprawę zgodzić. Ale nie ma, co wpadać w pesymizm i pozostaje mieć nadzieję, że sprawy potoczą się po Naszej myśli. Oczywiście sprawę będziemy monitorować na bieżąco.

Dziękuję Panu Wojciechowi Janda, prezesowi Stowarzyszenia Eksploracji Historycznej „Biały Grosz”, za zgodę na publikację powyższej relacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *