Przebudowa i rewitalizacja Kwatery Zasłużonych na Cmentarzu Centralnym

Starano się o to od lat. Kwatera nr 44, zwana Kwaterą Zasłużonych, położona tuż przy lapidarium, sprawiała wrażenie opuszczonej i zapomnianej. Jeszcze w 2011 r. w wywiadzie dla jednej ze szczecińskich gazet Maciej Słomiński, prezes Stowarzyszenia na rzecz Cmentarza Centralnego, pytany o rozdźwięk między zaniedbaną Kwaterą Zasłużonych a uporządkowanym lapidarium mówił: „Chcieliśmy, żeby stanowiły jedną całość. Od początku przyświecała mi idea, żeby ten cmentarz, był miejscem pojednania, bo leżą tu osoby ważne z okresu niemieckiego i polskiego Szczecina. Okazało się, że to polsko-niemieckie jakoś łatwiej wyszło niż to polsko-polskie”.

Czym jest Kwatera Zasłużonych? Wytyczona w 1967 r. w miejscu, gdzie przed wojną znajdowały się nagrobki urnowe ulokowane wokół basenu z fontanną, służyć miała jako miejsce pochówku ważnych person dla powojennego Szczecina (dokładną historią tego miejsca oraz osób tu pochowanych zajmę się w osobnym wpisie).

W sierpniu 2012 r. ogłoszono przetarg na I etap przebudowy i rewitalizacji owej kwatery. Wygrała go firma J.Rosiek & D.Sobczyński S.C. Zakład Usług Inżynieryjno-Budowlanych. W lutym 2013 r. ruszyły prace, które zakończyć się mają najpóźniej 31 maja br. W ramach tego etapu wartego dokładnie 958 539,16 zł brutto (całkowity koszt może sięgnąć ok. 3,5 mln zł) wykonane zostaną: roboty sanitarne, elektryczne i budowlane związane z wykonaniem oraz technologią fontanny z obiegiem wody w systemie zamkniętym, a także prace zieleniarskie. Niecka fontanny zostanie poddana kompleksowemu remontowi i odtworzeniu. Boczne ścianki będą rozebrane, a następnie odtworzone według zachowanej formy obrzeża.

Na tę chwilę zmodernizowano sieć kanalizacyjną, a gdy zrobi się cieplej ruszy przebudowa niecki fontanny. Gdy byłam dziś (9.04.2013 r.) zerknąć na teren budowy nie zastałam nikogo, czyli chyba jeszcze za zimno na dalsze prace 🙂

A co dalej ? Jeśli znajdą się pieniądze drugi etap prac zacznie się w przyszłym roku i obejmować będzie odnowienie nagrobków oraz przygotowanie nowych miejsc pod pochówki urnowe dla osób zasłużonych.

(Tekst powstał na podstawie informacji prasowych i strony zuk.szczecin.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *