„Historia i pamięć. Cmentarze powiatu gryfińskiego”

 

Autor: Monika Baczyńska – Padjasek, Sylwia Cieśla

Tytuł: Historia i pamięć. Cmentarze powiatu gryfińskiego

Wydawnictwo: na zlecenie Starostwa Powiatowego w Gryfinie

Rok i miejsce wydania: Gryfino 2012

Ilość stron: 105

Język: polski, niemiecki, angielski

Format: 21,6×30,2 cm

Oprawa: twarda

Nakład: 1000 egzemplarzy

Nie wiele mamy na polskim rynku wydawniczym publikacji dotyczących pomorskich cmentarzy, więc każda, która taka powstaje cieszy mnie podwójnie.

Książka „Historia i pamięć. Cmentarze powiatu gryfińskiego” premierę miała jesienią 2012 r., lecz dopiero teraz trafiła w me ręce. Jej wydanie zleciło Starostwo Powiatowe w Gryfinie. Z racji tego, iż przepisy zabraniają samorządom czerpania korzyści finansowych z wydawnictw, książkę można otrzymać bezpłatnie.

W albumie zaprezentowano 84 nekropolie. Podzielono je kategoriami: „najstarsze cmentarze”, „cmentarze żydowskie”, „cmentarze ewangelickie”, „pomniki Wielkiej Wojny”, „cmentarze wojenne”, „polskie pochówki z czasów II wojny oraz pionierów i zasłużonych dla ziemi gryfińskiej”. Książka ma charakter popularno-naukowy, miała na celu zinwentaryzowanie i ukazanie różnorodności cmentarzy na terenie powiatu gryfińskiego. Cmentarzy zarówno zadbanych, jak i zapomnianych, zniszczonych. Publikacja jest bogato ilustrowana. Szata graficzna w postaci liści bluszczy idealnie komponuje się z tematyką książki. Informacje są krótkie i rzeczowe (czasem jest jednak niedosyt, że zbyt krótkie), a tekst przetłumaczono również na język angielski i niemiecki.

Przeglądając publikację trafiłam na co najmniej dwa błędy dotyczące cmentarzyka przy Szwedzkim Młynie w Puszczy Bukowej – literówkę w nazwisku oraz błąd w imieniu ojca poległego żołnierza (winno być Otto Jaeckel, syn Otto Jackela seniora, a nie Friedricha).

Ogólnie duży plus dla Starostwa Powiatowego w Gryfinie za tą publikację o cmentarzach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *