Motyl / ćma

Z puli zwierząt występujących w sztuce sepulkralnej motyle należą do moich ulubionych (może dlatego, że jeszcze nigdy nie widziałam cmentarnego ornamentu żółwia ;)). Choć uchwycić ich delikatność i ulotność łatwo nie jest.

W starożytności motyl był symbolem zmartwychwstałej nieśmiertelnej duszy.

Chrześcijaństwo w zasadzie przejęło bez zmian tą symbolikę. Występujący zatem na nagrobkach motyl bądź ćma odzwierciedlają ludzką duszę, która uwolniona od trosk ziemskiego padołu wzlatuje ku niebu, gdzie czeka ją nowy początek – życie wieczne. Lekkość i krótkotrwałość życia tych owadów obrazuje także przemijalność człowieczego życia.

Na szczecińskich cmentarzach nie widziałam zbyt wielu nagrobnych motyli.
Jeżeli chcecie takowego zobaczyć należy wybrać się na dawny ewangelicki cmentarz w Sławocieszu. W dolnej części jednego z nagrobków widnieje motyl z rozpostartymi skrzydłami otoczony liśćmi akantu – symbolu śmierci i pamięci. Niestety w płycinie tegoż nagrobka nie zachowała się tablica inskrypcyjna, więc nie wiemy kogo on upamiętnia.

[Jeżeli widzieliście motyw motyla na jakimś innym nagrobku z cmentarza w Szczecinie lub w okolicach to proszę o kontakt ;)]

————————————————————————————————
Na deser ciekawostka z największego cmentarza w stylu parkowym na świecie – Der Ohlsdorfer Friedhof w Hamburgu. W jego północnej części znajduje się niewielka kwatera zwana „Schmetterlingsgarten”, czyli ogród motyli. Każdy grób posiada tu motyw motyla, albo wyrzeźbionego na nagrobku, albo w formie kolorowej ozdoby na patyku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *