Szok i wstyd: Kwatera Pionierów na Cmentarzu Centralnym zniszczona

Gdy spacerując po Cmentarzu Centralnym udamy się na sam koniec jego zachodniej części dotrzemy do kwatery oznaczonej na mapie jako nr 88. To szczególna kwatera, gdyż spoczywają w niej pionierzy Szczecina. Spokój tego miejsca został jednak zakłócony…

Poniżej umieszczam tekst Pani Arlety Nalewajko z Kuriera Szczecińskiego dotyczący dewastacji Kwatery Pionierów.
Aż nóż się w kieszeni otwiera…

„Zdarzyło się, co wydarzyć się nie powinno” – przyznaje Maria Michalak, administrująca m.in. Cmentarzem Centralnym. Ostatniej nocy wandale zniszczyli 52 granitowe krzyże na Kwaterze Pionierów Szczecina. Policja stara się ustalić sprawców tego barbarzyństwa.

To szczególna kwatera, choć na mapie oznaczona – jak inne – numerem: 88. Spoczywają na niej pierwsi Polacy przybyli do wyzwolonego Szczecina. Ilu? Szacuje się, że obecnie spoczywa w niej około 450, bo dokładna liczba jest nieznana. Nazwiska 148 pierwszych, których ostatnia droga powiodła w to miejsce, widnieją na 11. tablicach, umieszczonych po obu stronach wielkiego krzyża – kompozycji nagrobnej zaprojektowanej przez rzeźbiarza Jakuba Lewińskiego. Na ostatniej – 12. – wyryto napis: „Wszystkie inne nazwiska, wypadłe z zawodnej pamięci też są zapisane w księdze żywota wiecznego”. Wokół – charakterystyczny las krzyży – dzieło życia Stanisława Laguna oraz społeczników skupionych w Komitecie Budowy Tablicy Pamiątkowej Pionierów Szczecina i w „Civitas Christiana”.

Wandale dotarli na Kwaterę Pionierów w nocy z wtorku na środę (24 bm.). Wszystko wskazuje na to, że przyszli od strony ul. Dworskiej i Wierzbowej. Aby wśród granitowych krzyży pić i szaleć. Zdewastowali 52 krzyże z mogił pierwszych polskich szczecinian.

– Szok: to przechodzi ludzkie pojęcie. Niestety, takie mamy czasy, że dla niektórych coraz mniej wartości. świętości. Brak szacunku dla ludzi, nawet dla miejsc tak szczególnych jak cmentarz – komentuje Maria Michalak, kierownik Wydziału Usług Cmentarnych w Zakładzie Usług Komunalnych, administrującego największą szczecińską nekropolią. – Dosłownie wykopali krzyże z cokołów. Szczęście, że upadały na trawę. Dzięki temu zniszczenia nie są tak porażające. Ubytki widać na większości krzyży, ale całkowicie zniszczone są nieliczne.

Imprezę w cieniu krzyży urządziły co najmniej dwie osoby. O czym świadczy liczba pozostawionych puszek po piwie i butelek po innych alkoholach. Policja z psem tropiącym starała się dotrzeć do sprawców. Niestety, do tej pory bezskutecznie.

– Chciałabym złapać tych bandytów. Patrzeć, jak rodzinom zmarłych tłumaczą, dlaczego to zrobili. Powinna ich spotkać sprawiedliwa kara. W imię zmarłych, co nie mogą się bronić – komentuje M. Michalak.

Kwatera Pionierów została zdewastowana niespełna tydzień przed Świętem Zmarłych. ZUK na własny koszt zamierza maksymalnie zniwelować skutki działania wandali. Uszkodzone krzyże jeszcze w tym tygodniu zostaną podniesione i ustawione na dawnych miejscach. Jednak widać będzie uszkodzenia: nie da się szybko odnowić granitu, poskładać jego wyłupanych elementów. Ślady barbarzyńców jeszcze długo nie dadzą o sobie zapomnieć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *