Tablica pamiątkowa na cmentarzu przy ul. Smutnej

Parę dni temu na terenie nieczynnego cmentarza przy ul. Smutnej stanęła pamiątkowa tablica. Jej instalacja miała odbyć się w czasie trwania I etapu prac rewitalizacyjnych, jednakże pogoda pokrzyżowała plany wykonawcy. Wykorzystując niedawny moment odwilży tablicę w końcu zamontowano.

Widnieje na niej napis w języku polskim i niemieckim, będący biblijnym fragmentem z Listu do Rzymian (14,8): „W ŻYCIU I W ŚMIERCI NALEŻYMY DO PANA” / „WIR LEBEN ODER STERBEN, SIND WIR DES HERRN”.

Skromnie i prosto. A jakie są wasze odczucia?

O historii tego cmentarza i jego drodze do rewitalizacji możecie poczytać tutaj

4 thoughts on “Tablica pamiątkowa na cmentarzu przy ul. Smutnej

  1. TABLICA Z CYTATEM…CZYLI DALEJ MARNUJECIE PIENIĄDZE NA COŚ CO POWINNO BYĆ DAWNO ZLIKWIDOWANE… A MOŻE TAK WSZYSTKIE 90 CMENTARZY, KTÓRE BYŁY W SZCZECINIE MACIE ZAMIAR ZREKONSTRUOWAĆ? TO DOPIERO KOSZMARNIE BY WTEDY WYGLĄDAŁO NASZE MIASTO, NIE BYŁOBY GDZIE NOGI POSTAWIĆ… BEZ PRZESADY!

    MICHAŁ

  2. Drogi Michale, nikt nie zamierza rekonstruować wszystkich cmentarzy,bo po większości i tak nic nie zostało. Powszechną praktyką jest ochrona obiektów historycznych, a do nich też zaliczają się cmentarze. Przez wiele, wiele lat nikt się nimi nie zajmował i teraz dopiero coś się ruszyło. Brzydki park z nagrobkami zrobili na Nehringa? brzydki park z lapidarium zrobili na Wapiennej? Poczytaj sobie ile kosztowały te inwestycje i oceń ich efekt. Nie chodzi o to, żeby rekonstruować cmentarz przecież, tylko żeby zrobić przestrzeń łączącą w sobie element użyteczności i upamiętnienia. A tablica powstała z funduszy zeszłorocznych, po prostu dopiero teraz została ustawiona. Nie wiem, kto akurat taki napis zaproponował. Ja sugerowałam kilka słów o historii cmentarza.

  3. NO TAK PARK NA NEHRINGA JEST O.K., ALE TU W KLĘSKOWIE TO BY SIE FAKTYCZNIE PRZYDAŁ CHOĆ UŁAMEK Z KSIAŻKI B.FRANKIEWICZA I MÓGŁBY BYĆ TEŻ JAKIŚ CYTACIK, A POD NIM WŁAŚNIE COŚ O TYM MIEJSCU A TAK…. CZEGOŚ BRAKUJE, TAKIE RACZEJ NIE DO KOŃCA ZREALIZOWANE ZADANIE, CCHYBA, ŻE TO NIE KONIEC…

    MICHAŁ

  4. Fragment z książki Frankiewicza by się nie przydał, bo akurat o Smutnej są tam błędne informacje. Krótki tekst o historii tego cmentarza, który miał znaleźć się na tabliczce informacyjnej był przeze mnie napisany i wysłany do odpowiednich osób. Mam nadzieję, że w przyszłości się pojawi (czytaj: znajdą się na to fundusze). Prace nie zostały jeszcze dokończone, choćby na wyeksponowanie czeka kilkanaście/kilkadziesiąt płyt nagrobnych z inskrypcjami, które obecnie są zabezpieczone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *